مدیر هتل گسترش در گفتگو با پانار مطرح کرد: دولت برای ارتقا صنعت گردشگری در کشور بسته های حمایتی تعریف کند

1398/06/25< 12:21 ب.ظ
مدیر هتل گسترش در گفتگو با پانار مطرح کرد: دولت برای ارتقا صنعت گردشگری در کشور بسته های حمایتی تعریف کند


مقدمه: هوای مطبوع و دل انگیز تبریز در روزهای گرم تابستان، جاذبه های متعدد تاریخی، تفریحی و گردشگری در کنار انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای جهان اسلام در سال 2018، می تواند دلایل کافی برای سفر به این کلانشهر  باشد. در نیمه اول سالجاری نیز بر اساس آمارهای موجود تبریز و آذربایجان شرقی میزبان بسیاری از مسافران داخلی و خارجی بود و می توان گفت تبریز لبریز از مسافر شد.

در این میان هتل گسترش بواسطه قدمت و نامی خوش در عرصه هتلداری و همچنین جانمایی عالی در مرکز شهر تبریز یکی از پراستقبال ترین مراکز اقامتی کلانشهر در این ایام بود. به همین بهانه در این شماره از نشریه پانار با سرکار خانم بهمنی مدیر جدید هتل گسترش گفتگویی را ترتیب داده ایم که در زیر می خوانید.

*با سلام لطفا خودتان را برای خوانندگان پانار معرفی کرده و از سوابق کاری خود بفرمایید؟

بنده ژاله بهمنی هستم که از تیرماه به عنوان مدیر هتل گسترش در خدمت گروه صنعتی پارس ساختار می باشم. از بازسازی و طراحی و ایجاد امکانات جدید در هتل بسیار خوشحال بوده و از اینکه در این زمان حساس با هتل گسترش همکاری میکنم احساس خوبی دارم. بخصوص با توجه به خصوصیات جناب آقای مهندس نواده اباذر مالک هتل که فردی آگاه و مطلع به مسایل روز اقتصادی و گردشگری میباشند، کار کردن در کنار ایشان باعث افتخار و مباهات بنده میباشد. انشاالله بتوانم با بهره گیری از تجربیات ایشان با توجه به سوابق کاریشان ، بیش از پیش درفعالیتهای هتلداری بویژه در هتل گسترش کوشا باشم.

من لیسانس مامایی از دانشگاه سراسری و دو مدرک فوق لیسانس در رشته های  مدیریت عالی اجرایی و ایران شناسی عمومی را دارم و هم اکنون در مقطع دکترای تاریخ  فرهنگ و تمدن ایران مشغول تحصیل هستم. دوره هتلداری ماربین را با اساتید داخلی و خارجی بصورت 150ساعت تئوری و 150ساعت عملی در سال 82 گذرانده ام.

در مورد سوابق کاریم می توانم  به تدریس در دانشگاه، مدیریت میانی هتلداری و مدیر کل هتل پارس  تبریز به مدت 15 سال، مدیریت و مشاور مراکز مختلف، موسس و رئیس هیئت مدیره کانون بازرگانان بانوان برتر استان، هیئت مدیره هلال احمر، نایب رئیس هیئت فوتبال استان به مدت ده سال (که فعلا هم به عنوان نایب رئیس هیئت فوتبال مشغول میباشم)، مدرس هتلداری در زمینه های مختلف هتلداری اشاره کنم.

*اهمیت هتلداری در توسعه صنعت گردشگری را چقدر می دانید؟

اهميت هتلدارى در توسعه صنعت گردشگرى بسيار بارز و اثر گذار است  و عاملى موثر در اقتصاد و اشتغالزايى است.

در يك مقاله اى كه مربوط به گردشگرى ميباشد نوشته شده است كه درآمد صنعت گردشگرى كشور تركيه از درآمد سرانه دیگر کشور همسايه ما که البته صادرات نفت هم دارد بالاتر است. اين موضوع به ما اين نويد را مي دهد كه در اين صنعت بايد بيش از پيش سرمايه گذاری و فعالیت شود چرا که هیچ کشوری نباید فقط به ذخایر نفتی و غیره اتکا داشته باشد.

برای سرمایه گذاری در صنعت گردشگرى بايد به زيرساختها در اين زمينه توجه شود. یک سرمایه گذار در امر هتلداری حتما باید توجیه اقتصادی و منطقی برای این سرمایه گذاری داشته باشد. با توجه به شرايط فعلى اقتصادى و بالا رفتن قيمت تمام اقلام مصرفى در هتل،  واقعا اداره كردن هتل مشكل ميباشد. در ایران سرمایه گذاران واقعا عاشق این خاک وبوم هستند که در این شرایط اقتصادی و مشکلات بسیار حاضرند برای اشتغال و رونق اقتصادی ایران عزیز سرمایه گذاری کنند.

در صنعت گردشگرى کشورمان بالاى80٪ مسافرهاى ما خارج از هتل اقامت مي كنند (قشر متوسط) كه توان پرداخت هزينه هتلها را ندارند و تعدادى از افراد كه بالاى قشر متوسط هستند بدون شناخت جاذبه هاى داخلى، علاقه به مسافرت خارج از كشور دارند. در این وضعیت بايد فكری براى جذب گردشگر خارجى و تغيير مسير گردشگران داخلى از خارج به داخل كشور به جای خروج از کشور کرد که متاسفانه در این زمینه هیچ تلاشی از طرف سازمانهای ذیربط انجام نگرفته است.

*چه راهکارهایی برای ارتقاء جایگاه صنعت گردشگری در کشور پیشنهاد میدهید؟

براى ارتقا صنعت گردشگرى در كشور به عنوان فردى كه 20 سال سابقه هتلدارى در ايران با تحصيلات مرتبط دارد پيشنهاد ميكنم دولت سبدهاى خاص حمايتى براى هتلدارى تعريف کند. مانند کاهش ماليات، یارانه حمایتی براى خريد مستقيم از توليد كننده در مورد تمام اقلام مصرفى مثل ملزومات و منسوجات و مواد غذایی، ارائه تسهیلات كم بهره  بانکی به  سهامداران  مراکز  اقامتی، تبلیغات  مناسب  و معرفی  جاذبه هاى ايران در داخل و خارج با كمك رسانه ها، حذف تعرفه هاى گمركى براى واردات ملزومات هتل كه در ايران توليد نميشوند، تشويق سرمایه گذاری به احداث هتل ها، متل ها و مهمانپذيرها با حذف موانع مالى و سرمایه گذاری از قبيل تعرفه هاى شهردارى و موسسات و سازمانهاى ذى ربط، اعمال قوانين خاص ازطرف ميراث فرهنگى براى تسريع و تسهيل امر هتلدارى، ارتباط خوب سازمانهای مرتبط با گردشگری، هتلها و آژانسهای مسافرتی که در نهایت این تدابیر منجر به ارتقاء صنعت گردشگری و رونق هتلداری در ایران خواهد شد.

*نقش تبریز 2018 در افزایش گردشگر شهر تبریز چقدر بود؟

در این مورد نمیتوان با قاطعیت پاسخ داد ولی تعداد ورود گردشگر در این زمینه در هتلها قابل اندازه گیری و تفکیک با سالهای قبل می باشد.

تبریز یکی از کلان شهرهای ایران و مرکز آذربایجان شرقی است که قطب اداری، صنعتی، تجاری، نظامی و فرهنگی کشور محسوب میشود که چندین سال و به مدت طولانی پایتخت ایران بوده است. این شهر پایتخت سیاسی ایران در زمان اتابکان، خوارزمشاهیان، ایلخانان، چوپانیان، جلایریان، قره قویونلوها، آق قویونلوها ، صفویان و بالاخره ولیعهد نشین ایران در دوره قاجاریان بوده است که در زمان صفویان پنجمین شهر پر جمعیت جهان شناخته میشد که در سال 2018 به عنوان پایتخت گردشگری اسلام برگزیده شده است. برای جذب گردشگر چند کار کوچک و بزرگ انجام شده است اما بنظر میرسد برای افزایش گردشگر یک تبلیغ وسیع و شناساندن استان و جاذبه های استان و شهر تبریز به عنوان شهر اولین ها با یک پیشینه غنی تاریخی و فرهنگی در داخل و خارج کشور لازم است.

*یک هتل مطلوب 4 ستاره بایستی چه ویژگیهایی داشته باشد؟

هویت هتل 4 ستاره با تامین راحتی و آسودگی میهمانان همراه است که در این زمینه کارکنان ماهر و آموزش دیده، کارآمد و آگاه و آشنا به آداب و معاشرات هتلداری جزو واجبات هتل 4 ستاره است.

مشخصات هتل 4 ستاره به ترتیب زیر میباشد:

خانه داری و نگهداری ملزومات اتاقها در حد بسیار بالا، پذیرش و رزرواسیون کارآمد و سریع و هماهنگ با واحد خانه داری، کارکنان مجرب و متعهد با لباس متحد الشکل، وجود دربان و چمدان بر ، مدیر متخصص با سابقه کارمفید و مدارک تحصیلی مرتبط یا تجربه چند ساله کار در هتل، اتاقها با امکانات و فضای مناسب بر حسب تعداد میهمانان تعریف شده هر اتاق، چند قلم از اقلام بهداشتی در اتاق ضروری است مثل شامپو سر و بدن، مسواک و خمیر دندان، واکس، کیت خیاطی، دمپائی یکبار مصرف، صابون و غیره،کلوپ ورزشی، سالن اجتماعات، تالار عروسی،کافی شاپ، رستوران و غیره، سرویس صبحانه رایگان  با حداقل 12 آیتم تعریف شده که میتواند بیشتر نیز باشد(برای جلب رضایت میهمان)، پارکینگ اختصاصی مسافران هتل و نزدیکی به مراکز خرید که شاخصه یک هتل 4 ستاره تاپ میباشد.

*وضعیت رزرو مراکز اقامتی تبریز بویژه هتل گسترش در نیمه نخست سال چگونه بوده است؟

بنابر آمار رسمی در حالت کلی هتل های 5 ستاره و 4 ستاره تبریز با کمی تفاوت با یکدیگر در نیمه اول بین 80-60 درصد اسکان مسافر داشتند.

*چه برنامه ای جهت ارتقاء کمی و کیفی خدمات هتل گسترش در آینده دارید؟

در این مورد قاطعانه میگویم که با برنامه ریزی مالک هتل گسترش در راستای بازسازی و افزایش فضاهای موجود و امکانات در حد هتل 5 ستاره تاپ، بنده نیز بعنوان مدیر اجرایی توام با برنامه های فوق جهت رضایتمندی مشتریان به نکات کلیدی یک هتل خوب توجه و در جهت ارتقای سطح آموزش و کارکنان و خدمات رسانی متفاوت با تمامی هتلها از تمام توان خویش استفاده خواهم کرد.

*چه انتظاراتی از مدیران استان در جهت حمایت از صنعت هتلداری دارید؟

انتظارات افرادى كه در هتلها مسئوليت مديريتى دارند متفاوت ميباشد. با شرايط فعلى به عنوان يك مدير فقط به سر پا نگه داشتن هتل از نظر اقتصادى مى انديشم كه چه كار بايد كرد كه تعديل نيرو انجام نشود. خدمات از نظر كمى و كيفى در حد هتل با تعريف ستاره آن هتل باشد در اين زمينه طبيعتا بايد مسئولين استانى در مورد دلگرمى فعالین این بخش تدابيرى اندیشیده و آن را اجرايى كنند بزرگترين كمك پيدا كردن راه حل در جهت تهيه ملزومات و منسوجات هتل با قيمت مناسب ميباشد. بعنوان مثال با تخريب و از كار افتادن يك دستگاه موكت شوى نزديك هشتاد ميليون تومان براى آن دستگاه باید هزینه شود. یا هزینه های سرسام آور دیگر که در این مصاحبه مجال توضیح آن نیست. در اينجا اين سؤال پيش مى آيد كه با درآمد فعلى هتل ها ادامه راه از نظر اقتصادى به صرفه و صلاح است يا نه؟  مسئولین امر باید هر چه سریعتر در این مورد تصمیماتی مهم اخذ و عملیاتی نمایند.

*برنامه بازسازی هتل گسترش در چه مرحله ای است و پیش بینی می کنید زمان اتمام نهایی آن کی باشد؟

از پنج سال پیش که مالک محترم هتل اقدام به خرید آن نموده است با هزینه های شخصی و بدون استفاده از تسهیلات بانکی اقدام به بازسازی این هتل کرده اند که جای قدردانی دارد.

کلیه اتاق ها  و سوئیت ها بصورت آخرین مدل ها و تجهیزات روز بازسازی شده و  بازسازی رستوران و قسمتهای دیگر در حال اجراست. در کل می توان گفت حدود 70% بازسازی انجام و 30% باقی مانده است اما با توجه به اینکه فضای هتل بزرگتر نیز خواهد شد و زیر ساخت های مخصوص و آیتم های تفریحی و رفاهی با آخرین متد های روز دنیا نیز پیش بینی شده است طبق برآورد طراحان و مهندسین مجری، برنامه بازسازی تا تیر ماه سال 1398 به اتمام خواهد رسید. البته اگر از نظر افزایش قیمت مصالح و برآورد اولیه هزینه ها که شدیدا در حال تغییر است دچار وقفه کاری نشویم.

انشاالله یک سال دیگر بعنوان هتل 5 ستاره تاپ میزبان گردشگران داخلی و خارجی با امکانات روز هتلداری خواهیم بود.

*چه میزان به رضایت مشتریان و نظرات آنها توجه میکنید؟

نظر میهمان و انتقاد آنها همیشه در جهت بهبود وضعیت هتل است. ما هم همیشه به نظرات میهمانان توجه میکنیم اما بعضی مواقع میهمانان انتظاراتی از هتل ها دارند که طبق آیین نامه های داخلی و مقررات نمیتوانیم در برآورد انتظارات آن قدم برداریم اما تلاش کلیه کارکنان هتل گسترش با توجه به اهداف و خواسته های سهامدار در جهت رضایت صد در صدی میهمانان میباشد که انشالله این کار با کمک مسئولین استانی قابل انجام میباشد.

*علاوه بر اسکان میهمانان چه خدمات رفاهی دیگری در طول سال در هتل گسترش ارائه میشود؟

اصل کار هتل اقامت است ولی در کنار آن خدمات ورزشی، سمیناری، مراسم عروسی و مراسم های  مختلف منطبق با فرهنگ ایرانی در داخل هتل انجام میشود. در مورد هتل گسترش یک استثنا هم وجود دارد که خدمات  غذایی در  خارج  از  هتل  جهت  میهمانی های عروسی و مراسمات مختلف ارائه میشود و از این نظر با توجه به امکانات داخل مشکلی نداریم.

در خاتمه مسایل مطرح شده آرزو دارم که روزی تبریز از نظر امکانات گردشگری به حدی برسد که نه تنها در داخل کشور بلکه در خارج از ایران نیز مطرح شود. با آرزوی رسیدن به وضع مطلوب گردشگری عرایضم را خاتمه میدهم.

*از اینکه وقتتان را در اختیار نشریه پانار و خوانندگان آن قرار دادید سپاسگزاریم.