مدیر هتل گسترش تبریز: آذربايجان شرقی در جذب گردشگر تاکنون جايگاه واقعی خود را پيدا نکرده است

1401/03/01< 6:35 ق.ظ
مدیر هتل گسترش تبریز: آذربايجان شرقی در جذب گردشگر تاکنون جايگاه واقعی خود را پيدا نکرده است


لطفا خودتان را برای خوانندگان پانار معرفي کرده و از سوابق خود بفرمائيد.

امير هومن ابيانی مدير هتل گسترش تبريز هستم. در بخش‌های مديريت غذا و نوشابه در هتل‌هاي سه و چهار ستاره مشغول به کار شدم و در نهايت مديريت هتل هاي ليپار و لاله چابهار را تجربه نموده‌ام. به لحاظ تحصيلي در خصوص مدارک مرتبط، دوره مديريت هتل‌داری را در سازمان فني و حرفه‌ای و سپس بصورت آکادمی در دانشگاه علمی کاربردی تهران گذراندم و همچنين دوره‏های آموزشی کوتاه مدت در خصوص مديريت در واحدهای مختلف هتل را در واحد آموزش هتل همای تهران پشت سرگذاشتم. از آکادمي موليناری ايتاليا نيز مدرک مديريت کافی شاپ و بارستايی بين‌المللی دارم.

 

چه راهکارهايي براي ارتقاء جايگاه صنعت گردشگری در کشور بويژه شهر تبريز پيشنهاد می دهيد؟

کشور ما از لحاظ جاذبه‌هاي توريستي در رديف 10 کشور اول دنيا قرار گرفته است. با دقت در اين مورد همسايگان ما با صرف هزينه‌هاي هنگفت اقدام به ايجاد جاذبه‌هاي توريستي نموده اند ولي در ايران، که  بسياري از جاذبه‌هاي تاريخي و طبيعي وجود دارند، اقدام کافي جهت ايجاد شرايط لازم به منظور توسعه گردشگري صورت نگرفته است. توجه داشته باشيم هر کجا که بيکاري شديد، نيروي کار غير ماهر و منابع جانشين شونده بسيار محدود براي اشتغال وجود دارد، شکل گيري فعاليت هاي گردشگري خواهد توانست پاسخي مناسب به اين معضل باشد. بر همين اساس توسعه اين صنعت مي‌تواند سبب غلبه بر پايين بودن سطح درآمد همچنين ارائه دهنده فرصت‌های مناسب شغلی و درنهايت تغييرات اجتماعي در جامعه گردد.

با توجه به تمامي موارد ذکر شده متاسفانه آمار جهاني نشان دهنده آن است که کشور ما در مقام جذب توريست در رده 58 جهان قرار دارد. با يک مقايسه ساده متوجه خواهيم شد که در آمد ايران از اين بازار فقط یک درصد سهم جهاني آن مي باشد. استان آذربايجان شرقي و خصوصا تبريز با اينکه جاذبه‌هاي طبيعي و مصنوعي با قدمت بسيار را در خود جاي داده است، هرگز جايگاه واقعي خود را در جذب گردشگر پيدا نکرده است. دقت داشته باشيم دليل به کار بردن کلمه صنعت برای گردشگری اين است که به موازات توسعه اين مهم، ضرورت دارد صنايعی که مستقيما با گردشگری در ارتباط است نيز متحول شده و گسترش يابند.

 

 يک هتل مطلوب چهار ستاره بايستي چه ويژگیهايی داشته باشد؟

با توجه به اعلام سازمان ملي استاندارد ايران يک هتل چهار ستاره مطلوب نياز است به سيستم ذخيره اتاق آنلاين علاوه بر ساير روش‌هاي حضوري، تلفني و ارسال نمابر مجهز باشد و پرسنل تحت پذيرش حداقل به دو زبان فارسي و انگليسي مسلط باشند. اين خدمات بايد  24 ساعته باشد حتماً بايد در هتل‌هاي 4 و 5 ستاره اتاق‌ها مجهز به صندوق شخصي باشند. همچنين بايد داراي فضايي مناسب، متناسب با ظرفيت هتل و مجزا از ساير قسمت‏ها براي ارائه خدمات نگهداري اثاثيه ميهمان باشند. ارائه خدمات حمل بار در اين هتل‏ها الزامي مي باشد و راهنمايي ميهمانان به اتاق بايد توسط ميهمان دار انجام شود. اين فرد بايد به زبان انگليسي مسلط باشد و حتي بهتر است به ساير زبان ها تا حدودي آگاهي داشته باشد. بايد امکان تبديل ارز به ريال و بالعکس را دارا باشند. به همين ترتيب خدمات تاکسي سرويس، صبحانه متنوع سرد، گرم و نوشيدني‌هاي متنوع گرم و سرد، انواع نان در طول صبحانه، حداقل زمان سرو سه ساعت، ارائه خدمات ناهار و شام توسط ميزبانان آموزش ديده و حرفه‏اي، بايد وجود داشته باشد. اين هتل ها بايد بتوانند به ميهمانان غير مقيم هتل خدمات ناهار و شام ارائه دهند. خدمات خانه داري بايد بشکل 24 ساعته باشد و هر زمان مهمان نياز به نظافت اتاق داشت اين خدمات ارائه گردد.

 

 چه برنامهاي جهت ارتقاء کمی و کيفی خدمات هتل گسترش در آينده داريد؟

در خصوص ارتقاء کمي، طرح توسعه هتل گسترش در آينده اي نزديک در دستور کار است که طي آن فضاي ورزشي و تفريحي همچنين پذيرايي و اقامتي هتل افزايش خواهد يافت و در خصوص خدمات کيفي بزودي و با توجه به طي مراحل اوليه ثبت استاندارد ملي، اولين هتل تبريز خواهيم بود که مجهز به ارائه خدمات استاندارد هتل 4 ستاره مي‌شويم و آن را دريافت مي کنيم.

 

 چه انتظاری از مديران استان در جهت حمايت از صنعت هتلداری داريد؟

تبريز در رديف مقاصد گردشگري کمتر شناخته شده قرار گرفته است. تمامی دستگاه‌هاي ذيربط مي‌بايست همکاري لازم را براي ارتقاء گردشگری و جذب گردشگر داخلی و خارجی به اين شهر داشته باشند. افزايش زير ساخت‌های گردشگری، ايجاد و امکان برگزاری رويدادهاي مختلف ملي و بين‌المللي، امکان هم افزايي ميان دستگاه‏هاي اجرايي استان و حضور گروه‏هاي مستند‌ساز داخلي و خارجي مجموعه عواملي خواهند بود که مي‌توانند با حمايت مديران استان به رشد صنعت هتلداری و گردشگری در اين استان و شهر کمک نمايند.