در بازسازی هتل باید نکاتی را رعایت کرد تا میهمان بتواند از اقامت لذت ببرد

1402/03/12< 7:14 ق.ظ
در بازسازی هتل باید نکاتی را رعایت کرد تا میهمان بتواند از اقامت لذت ببرد


هتل گسترش تبریز با نیم قرن سابقه در صنعت هتلداری بعنوان اولین ساختمان بلند مرتبه شهر تبریز در دهه ی 40 توسط مهندسین و پیمانکاران طراحی و اجرا گردیده است. این هتل یکی از قدیمی ترین هتل های این شهر می باشد و اکنون بعنوان یکی از بهترین هتل های مطرح، در مرکز شهر در حال فعالیت است. در راستای اصل چهل و چهارم قانون اساسی و خصوصی سازی این هتل در شهریور سال 92 به شرکت مهر گسترش تبریز تحت مدیریت گروه صنعتی پارس ساختار واگذار شد که به اذعان اکثر کارشناسان یکی از موفق ترین واگذاری ها بوده است. باتوجه به نیاز این مجموعه به بازسازی و بهسازی؛ گروه صنعتی پارس ساختار پس از تحویل گرفتن هتل گسترش توسط یک اکیپ مجرب و متخصص اقدام به بازسازی کلیه اتاق ها و سوئیت ها و همچنین نمای بیرونی هتل کرد. مهندس سید سعید حریرچیان عضو بنیاد نخبگان و دارای اختراعات متعدد در زمینه ی عمرانی و مقالات مختلف در این حوزه، مدیر واحد اجرایی ابنیه و ساختمان گروه می باشد. وی موفق به کسب مدال طلا و نقره و برنز در مسابقات جهانی سوئیس، آلمان، کرواسی و مالزی شده است. درخصوص پروژه ی بازسازی و توسعه ی هتل گسترش تبریز مصاحبه ای را با ایشان ترتیب داده ایم که در ذیل می خوانید:

بازسازی هتل گسترش با چه انگیزه ای و از چه زمانی آغاز شد؟

جناب آقای مهندس اباذر رئیس هیات مدیره گروه صنعتی پارس ساختار با توجه به ضرورت های توسعه ی زیر ساخت های صنعت گردشگری بعنوان یکی از صنایع مهم و زیرساختی دنیا و با در نظر گرفتن وضعیت گردشگری استان، تصمیم به بازسازی تمامی طبقات و بدنه شهری هتل گسترش نمودند. علاوه براین، برای بازسازی، نیاز مبرم مسافران و گردشگران به اسکان در مرکز و بهترین نقطه ی شهرمان، با در نظر گرفتن اینکه تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018 انتخاب شده بود، با تفکری آینده نگر و تلاشگر، در راستای حفظ آبروی   گردشگری در صنعت هتل داری تبریز نیز مورد توجه قرار گرفت.

بخش عمرانی و بازسازی گروه صنعتی پارس ساختار با ارائه ی طرح های معماری مختلف و با تایید نهایی مدیریت مجموعه، عملیات بازسازی هتل را از اواخر سال 93 آغاز کرد.

با چه اتفاقات پیش بینی نشده ای در حین کار مواجه شدید که در خاطرتان مانده؟

با توجه به اینکه در حین بازسازی، هتل در حال بهره برداری بود و با وجود مسافران اعم از تورهای گردشگری خارجی و تیم های ورزشی و چهره های سیاسی و اجتماعی و … در هتل، مشکلات اجرایی چندین برابر می شد و همچنین با توجه به محدودیت زمانی جهت تحویل اتاق ها با مشکلاتی  مواجه بودیم که این امر نیز با برنامه ریزی و سازماندهی گروه بازسازی مرتفع میگردید.

اصولا بازسازی یک هتل چه تفاوتی با سایر پروژه ها دارد؟

همانطور که می دانید صنعت هتل داری در دنیا یک علم محسوب می شود و ملزومات مخصوص به خود را دارد. بازسازی هتل تفاوت زیادی با سایر پروژه های بازسازی دارد و حتما باید علاوه بر علوم مهندسی، از صنعت هتلداری نیز اطلاعات کافی داشت. در بازسازی هتل باید تمامی جوانب هتل داری در نظر گرفته شود تا استاندارهای آن، اعم از نورپردازی داخلی اتاق ها، نحوه ی چیدمان و معماری اتاق ها و… رعایت شود تا مسافری که به هتل مراجعه می نماید بتواند با در نظر گرفتن سلایق شخصی نهایت لذت را از اقامت در هتل ببرد.

اکنون وضعیت بازسازی هتل در چه مرحله ای هست؟

در حال حاضر تمام اتاق های هتل، نما، تاسیسات و قسمت های مختلف اداری به صورت کامل بازسازی شده است.

برنامه ی فازهای بعدی بازسازی هتل چیست؟

همان طور که می دانید بازسازی هتل گسترش به مرحله ای رسیده که اتاق ها و قسمت های اداری و بیشتر قسمت های عمومی هتل به اتمام رسیده است. طبقه ی اول هتل که رستوران و تالار می باشد، با توجه به افزایش ظرفیت و پتانسیل هتل در جذب میهمانان خارجی و داخلی، نیاز به رستوران های مجلل و تالار با ظرفیت های بیشتر دارد. همچنین اضافه کردن مکان هایی که نیازهای گردشگران را در حد عالی برطرف کند از الزامات بازسازی هتل می باشد، لذا در این مرحله، به توسعه نیز همراه با بازسازی نیاز مبرم وجود دارد. در نتیجه، مدیریت مجموعه، تصمیم به افزایش مساحت مکان های عمومی اعم از لابی، رستوران، تالار، سالن های بازی، سالن ایروبیک، استخر و کافی شاپ روباز نموده اند. همچنین در قسمت ورودی قدیمی هتل، پنج طبقه با حدود 3000 متر مربع ساخته خواهد شد. فاز اول پروژه که مطالعات و تصمیم گیری بوده، به پایان رسیده و اکنون در فاز دوم پروژه هستیم که در حال بررسی و طراحی سازه و معماری و برنامه ریزی جهت اجرا می باشد و امید است در آینده ای نه چندان دور، فاز عملیاتی پروژه شروع شود.

تیم بازسازی را معرفی کنید و اینکه حدودا چند نفر در این پروژه و با چه تخصص هایی مشغول فعالیت هستید؟

تیم عمرانی و بازسازی مجموعه، شامل قسمت هایی اعم از اجرا، طراحی، نظارت و واحد مالی و بازرگانی می باشد که آقایان مهندس شیخ الاسلامی کارشناس ارشد معماری داخلی و مهندس فرزاد الهی پرست مهندس عمران می باشند.

با توجه به قرار گرفتن هتل گسترش در مرکز شهر تبریز بازخورد کاری خود را تاکنون چگونه ارزیابی می کنید؟

در مرکز شهر بودن پروژه، هم حسن های مربوط به خود و هم مشکلات و خطرهای زیادی را در پی داشت. مردم عزیزمان تقریبا در جریان اجرای پروژه و مشتاق به اتمام آن، به خصوص، اجرای نمای هتل بودند که بعد از رونمایی آن، بازخوردهای خیلی  خوبی از سمت عابرین و مردم عزیزمان داشتیم. همین امر، خستگی کار را به شیرینی خاصی تبدیل کرد و حس ماندگاری پروژه برای سالیان زیاد در یکی از مراکز پر رفت و آمد شهر و رضایت عمومی از آن، ما را به ادامه ی توسعه و بازسازی هتل در فاز های جدید ترغیب نمود.

از چه کسانی برای برنامه هایتان مشورت گرفته اید و پشتیبان اصلی برنامه های کاریتان چه کسی بوده؟

همانطور که قبلا صحبت کردیم، مدیریت مجموعه جناب آقای مهندس اباذر فردی توانمند و نابغه در زمینه ی عمرانی و سایر زمینه هاست. ایشان با تجربه ی کاری و علمی و عملی خود، بهترین راهنما، برای تیم جوان بازسازی بودند و رهنمودهای ایشان در کیفیت اجرای پروژه نقش اساسی داشت. ناگفته نماند جناب آقای دکتر نوید اباذر که تحصیلاتشان را در همین زمینه و در خارج از کشور سپری کرده اند و همچنین دارای سوابق و سواد علمی بالایی در تمامی زمینه های عمرانی می باشند، این راه دشوار را با رهنمودهایشان برایمان آسانتر کرده اند.

از پروژه ی ساختمان اداری در فلکه دانشگاه چه خبر؟ پروژه را توضیح دهید.

پروژه ی ساختمان اداری فلکه دانشگاه، یکی دیگر از پروژه های عمرانی مجموعه می باشد که با تامین فضای لوکس اداری و تجاری به مساحت بیش از 4000متر مربع به عنوان دفاتر مرکزی شرکت های تابع گروه مورد استفاده قرار خواهد گرفت که دارای خصوصیات خاص خود است. این پروژه، در مرحله ی اجرای سازه است که نماکاری آن با یک برنامه ریزی و طرح خاص و متفاوت شروع شده و بقیه قسمت های نازک کاری نیز در حال عملیاتی شده است.

و سخن آخر

در نهایت از مدیران دلسوز مجموعه  نهایت تشکر و قدردانی را دارم که با اعتماد به واحد اجرایی ابنیه و ساختمان و ایجاد بستر جهت اجرای پروژه های خاص و ماندگار در شهر تبریز، شرایط مناسب را فراهم نموده اند.