هتل گسترش تبریز در گذر زمان

1401/09/09< 5:22 ب.ظ
هتل گسترش تبریز در گذر زمان


هتل گسترش تبريز به عنوان قديمي ترين هتل در تبريز است که سابقه بسياري در عرصه گردشگري کلان شهر تبريز دارد. اين هتل که در زمان احداث خود بلند مرتبه ترين سازه شهر تبريز بوده است اکنون کوله باري از خاطرات بسيار از گردش ايام مختلف در سينه خود دارد.  براي اطلاع از تاريخچه اين هتل و خاطرات شنيدني آن سراغ آقاي بهروز معالي رفتيم که سال‏هاي بسياري در ارکان مختلف اين هتل مشغول بوده و يکي از صاحب نظران عرصه صنعت گردشگري و هتلداري ميباشد.

 

با سلام و سپاس از اينکه وقتتان را در اختيار نشريه پانار گذاشتيد. از تاريخچه هتل گسترش براي خوانندگان پانار بفرماييد

از اوايل دهه 40 شمسي که بسياري از کارخانه هاي صنعتي در تبريز راه اندازي مي شد اين هتل جهت اسکان و زندگي متخصصان و مهندسان بويژه افرادي که از کشورهاي خارجي و صاحب تکنولوژي براي راه اندازي اين کارخانه ها مي‏آمدند طراحي شد و ساخت آن در سال 1345 به اتمام رسيد. متولي امر ساخت اين هتل شرکت خانه سازي کاسپ بود که بعد از اتمام اين بنا به اسم مهمانکده شاه اسماعيل صفوي  نامگذاري شد. ساختمان هتل گسترش تا سال 57 بلندترين ساختمان شهر تبريز بوده است.

بعد از انقلاب شکوهمند اسلامي ايران و ايام جنگ تحميلي اين هتل محل استقرار فرماندهان و مديران اوايل انقلاب بود و پس از عبور از آن برهه حساس در اختيار سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران بعنوان يکي از واحد هاي زير مجموعه وزارت صنايع و معادن وقت قرار گرفت.

بعد از آن طي سال هاي مختلف و تغييرات پي در پي  مالکيت اين مهمانکده در بين چند کارخانه و شرکت هاي زير نظر سازمان گسترش بالاخره مالکيت هتل به شرکت موتوژن تبريز سپرده شد.

بنده کارمند شرکت موتوژن بودم که سال 63 مالکيت اين مهمانکده به آن شرکت واگذار شد و بنده به عنوان مدير آنجا منصوب شدم. اولين بازسازي اين هتل مربوط به سال 67  بود که  در آن زمان پس از تخليه ساختمان هتل از سوي مقامات مختلف استان که در اين ساختمان اسکان داشتند آغاز و حدود دو سال به طول انجاميد  و سال 69 اين ساختمان با نام مهمانکده گسترش آغاز به کار کرد.

هدف اصلي اين مهمانکده در آن زمان ميزباني از ميهمانان مختلف شرکت ها و کارخانجات زير نظر سازمان گسترش بود.ميزباني از تيم هاي ورزشي نيز يکي از اصلي‏ترين برنامه هاي اين هتل در آن روزگار بود. در آن ايام وزرا، مديران دولتي کشوري و استاني و همچنين ورزشکاران مطرحي در اين هتل اقامت و اسکان داشتند که هرکدام خاطرات خود را دارد.

بازسازي دوم ساختمان در سال 79  انجام گرفت که در اين بازسازي با افزودن چندين صد متر مربع به زير بناي قبلي اين هتل بخش هاي مختلفي همچون رستوران طبقه اول و مجموعه استخر و سونا و سالن ورزشي در طبقه زير زمين نيز احداث و از مهمانکده به هتل تبديل شد و با نام هتل گسترش به فعاليت خود ادامه داد و بر اساس فعاليت هاي مثبت انجام شده و تلاش هاي پرسنل هتل و بازسازي کلي که در بخش هاي مختلف انجام داديم توانستيم عنوان چهار ستاره را براي اين هتل کسب کنيم. من تا سال 88 در اين هتل بودم که در آن سال به مقام بازنشستگي نائل آمدم و از هتل رفتم.

 

 چه خاطرات تلخ و شيريني از اين مدت در مديريت هتل گسترش داشتيد؟

اين ساختمان گذر تاريخي شهر تبريز است. ما اين مجموعه را احيا کرديم و اين برايم لذتبخش بود که توانستيم به هدف اصلي و اوليه اين ساختمان که براي هتل و اقامت بود برگردانيم. ضمن اينکه خاطره جالبي که آن زمان از ايام جنگ به ياد دارم اين بود که به هنگام اعلان آژير قرمز ما درهاي ورودي هتل را باز مي گذاشتيم تا مردم به عنوان پناهگاه از زير زمين هتل استفاده کنند که صحنه هاي مختلفي از ايثار و مهرباني مردم را در آن وضعيت هاي سخت جنگ به تصوير مي کشيد.

تغيير و تحولات مختلف دست به دست شدن اين مجموعه که در بهترين موقعيت شهر تبريز قرار داشت در بين شرکت‏هاي مختلف و تضعيف جايگاه اين هتل در سير زمان، خاطره تلخ من از دوران مديريتم مي باشد.

 

چه زماني گروه صنعتي پارس ساختار مالکيت هتل گسترش را برعهده گرفتند؟

هتل پس از تغيير مديريت هاي مختلف در دستگاه هاي دولتي زير مجموعه سازمان گسترش و نوسازي در سال 92 براساس فرامين مقام معظم رهبري در خصوص اصل 44 قانون اساسي از طريق سازمان خصوصي سازي کشور با طي تشريفات اداري و قانوني توسط بانک ملت تملک گرديده لکن به جهت دشواري مديريت و عدم تطابق وظايف و اهداف هتلداري با مجموعه بانک ملت که خود در آغاز مسير خصوصي سازي قرار داشت خوشبختانه به مجموعه مديريتي جناب آقاي مهندس اباذر واگذار و بخاطر تعصب و وطن دوستي و کارداني ايشان و مجموعه تحت امرشان سرپا و سربلند ماند و روز به روز شاهد شکوفايي و تعالي آن هستيم.

 

بازسازي هتل زير نظر پارس ساختار چه زماني شروع شد؟

از همان سال 94 که گروه صنعتي پارس ساختار به عنوان مالک جديد و بخش خصوصي اين هتل آغاز به کار کرد بنده نيز به عنوان مدير هتل دوره جديدي از همکاريم را در اين هتل آغاز کردم که در حال حاضر به عنوان مشاور ادامه دارد.

در ادامه اين واگذاري، جناب آقاي مهندس اباذر مديرعامل گروه صنعتي پارس ساختار، بدون تغيير در ماهيت کاربري هتل و بدون بهره گيري ريالي از تسهيلات دولتي با منابع داخلي گروه صنعتي، اقدام به بازسازي تمامي طبقات و واحد هاي اين هتل کردند که اين اقدام، نشان از تعصب مجموعه ي پارس ساختار به ديار آذربايجان و شهر تبريز دارد.

هتل گسترش در 13 طبقه داراي 150 اتاق و سوئيت متنوع بوده که چشم انداز زيبايي به تمام نقاط شهر تبريز دارد. بعد از به اتمام رسيدن بازسازي تمام اتاق ها و طبقات اقامتي براساس طرح جديد اين هتل، لابي فراخ و زيبا، تالار بزرگ با ظرفيت 800 نفر، رستوران بزرگ با ظرفيت 800 نفر و خدمات تفريحي ورزشي مانند سالن بولينگ و بيليارد، حمام سنتي ترک و … در حال ساخت مي‏باشد که پيش بيني مي شود تا اواخر سال آتي به بهره برداري برسد.

نظر شما در خصوص مزيت هاي گردشگري کشور مان بويژه تبريز چيست؟

گردشگري صنعتي است که 10 درصد از مشاغل جهان را در برمي‌گيرد و براي ايجاد فرصت‎هاي شغلي بيشتر لازم است که در مقاصد گردشگري، سياست‎هاي هدفمند و کاربردي اتخاذ شود. در کشور ايران مي توان با توجه به پتانسيل‎هاي گردشگري، با توسعه ي اين صنعت در کشور، زمينه ي رونق اقتصادي را فراهم کرد.

برخي از تماشايي ترين طبيعت ها و جاذبه هاي گردشگري کشورمان ايران در استان آذربايجان شرقي نهفته است.

آذربايجان شرقي به عنوان يکي از مناطق مهم گردشگري در شمال غربي ايران سرشار از جاذبه هاي مهم تاريخي، طبيعي و فرهنگي است که مي تواند پاسخگوي سليقه و نياز هرنوع گردشگر داخلي و خارجي باشد.

آذربايجان شرقي به ويژه تبريز از ديرباز به دليل وجود ظرفيت هاي مناسب در اين حوزه مورد توجه گردشگران قرار گرفته و سالانه ميزبان بخش قابل توجهي از گردشگران داخلي و خارجي است.

در اين بين ايجاد مکان‏هاي مناسب براي اقامت گردشگران نيز يکي از ملزومات و ناگزيرهاي اين صنعت است که متاسفانه مورد غفلت حمايتي دولت در تمامي اعصار قرار گرفته است.

باتشکر، ممنون از اينکه وقت خود را در اختيار نشريه پانار گذاشتيد.