وحدت رويه رمز موفقيت هتل گسترش با نيم قرن سابقه

1401/11/19< 5:36 ب.ظ
وحدت رويه رمز موفقيت هتل گسترش با نيم قرن سابقه


صنعت گردشگري به عنوان متنوع‏ترين و بزرگترين صنعت در جهان، مهم‏ترين منبع درآمد و ايجاد فرصت‏هاي شغلي براي بسياري از کشورهاي دنيا است. اين صنعت که به عنوان موتور توسعه از آن نام برده مي‏شود، به علت اهميتي که از نظر اقتصادي، اجتماعي دارد روز به روز بيشتر مورد توجه قرار گرفته و دولت‏ها به آن اهميت مي‏دهند و امروزه يکي از پايه‏هاي اصلي و استوار اقتصاد جهان و از جمله صنايع مهم با رشد سريع در توسعه اقتصادي جهان است که با ايجاد بالاترين ميزان ارزش افزوده به صورت مستقيم و غيرمستقيم مي‏تواند ساير فعاليت‏هاي اقتصادي و فرهنگي را تحت تاثير قراردهد. در تقسيم بندي جهاني پس از نفت و خودروسازي، صنعت گردشگري در رده سوم قرار مي‏گيرد. صنعت گردشگري با ويژگي‏هاي خاص خود، صنعتي پويا با آيندهاي روشن تلقي مي‏شود.

اما با بروز بيماري همه‏گير کرونا در جهان، مي‏توان گفت که پس از جنگ جهاني دوم، اين بيماري بزرگترين بحراني است که به وجود آمده و همه پيش بيني‏هايي که براي رونق اين صنعت شده بود را از بين برده و در مقابل بيشترين آسيب و زيان را به صنعت گردشگري وارد کرده است. اين آسيب‏ها نيز به مراتب بسيار بيشتر از زيان بيماري سارس که در سال 2003 پديد آمد، مي باشد. در اين ميان قطعا واحد‏هايي که داراي برنامه‏ريزي مناسب براي کنترل بحران بودند توانسته‏اند در مقابل هجمه سنگين اين بيماري مقاومت کرده و موجوديت خود را حفظ کنند که هتل گسترش يکي از اين مجموعه‏هاي موفق در برابر مشکلات پاندمي کرونا است. به همين جهت براي بررسي بيشتر اين امر و اطلاع از وضعيت هتل گسترش وابسته به گروه صنعتي پارس ساختار سراغ مديريت اين هتل رفتيم.

اميرعباس جاناني، فعال حوزه گردشگري از سال 1374، مدير اقامتي هتل هاي سوريه  و  مدير  راه اندازي هتل‏ها و رستوران‏هاي بين المللي، مدرس علوم هتل‏داري و مدير اسبق چندين هتل در سطح استان که از دي ماه سال 1399 مديريت هتل گسترش کلان شهر تبريز را عهده دار شده است. وي در اين گفتگو به تشريح مسائل، ارائه مشکلات و بيان ديدگاه در حوزه گردشگري و هتل‏داري پرداخته که ماحصل اين گفتگو را در ذيل مي‏خوانيد:

 وضعيت هتلداري در سال گذشته را چگونه ارزيابي مي‏کنيد؟

سال 1399 تحت الشعاع قهريه پاندمي کرونا، بسياري از مشاغل علي الخصوص صنعت گردشگري و هتل‏داري آسيب ديدند. کشورما، شهر تبريز و هتل گسترش هم از اين موضوع مستثني نبود و طبيعتا متاثر از اين بيماري، کارهاي پر رونقي انجام نگرفت. ولي نکته مهم در سال 99 با وجود بيماري کرونا؛ رعايت کامل و دقيق پروتکل‏هاي بهداشتي اعلام شده از سوي وزارت بهداشت و همچنين طرح‏هاي داخلي خود هتل در اين خصوص بود که باعث شد در سال 99 هتل گسترش رتبه اول رعايت پروتکل‏هاي بهداشتي از ديدگاه مشتريان اسنپ‏تريپ را کسب کند که نشان از همکاري و زحمات همه مديران و پرسنل سختکوش هتل گسترش در اين امر دارد.

 

 هتل گسترش از چه سالي تاسيس شده و نيز از چه زماني خصوصي سازي شده است؟

هتل گسترش تبريز از اوايل دهه 40 شمسي همزمان با شروع احداث کارخانجات صنعتي بزرگ مانند ماشين‏سازي و تراکتورسازي در تبريز بنا نهاده شده و با نام مهمانکده شاه اسماعيل صفوي شروع به فعاليت کرده که تنهاترين ساختمان بلند مرتبه شهر تبريز بوده است. بعد از پيروزي شکوهمند انقلاب اسلامي اين هتل محل استقرار مديران و فرماندهان اوايل انقلاب بوده و پس از آن برهه حساس در اختيار سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران به عنوان يکي از واحدهاي زير مجموعه وزارت صنايع و معادن وقت با نام هتل گسترش به ارائه خدمت پرداخته است. در  سال 1392 برابر اصل 44 قانون اساسي، از طريق مزايده عمومي به مالکيت گروه صنعتي پارس ساختار درآمده و برنامه راهبري و تعيين استراتژي کل گروه توسط جناب آقاي مهندس اباذر تدوين مي‏شود که الحق موفقيت‏هاي بي شماري هم در کل گروه صنعتي پارس ساختار رقم خورده است.

 

 جنابعالي جزء مديران متخصص هتل‏داري مي‏باشيد که در رشته هتل‏داري تحصيل نموده‏ايد. تغييراتي که از زمان مديريت در اين هتل ايجاد کرده‏ايد را بيان کنيد.

از ‌سال 1392 که مالکيت هتل گسترش به بخش خصوصي و به گروه صنعتي پارس ساختار واگذار شد، در مديريت کلان آن وحدت رويه‏اي استوار است که نمي‏توان راهبري و ترسيم نقشه راه مديرعامل و رئيس هيات عامل آن گروه معظم، جناب آقاي مهندس اباذر را ناديده گرفت. در طول هشت سال گذشته و در دوران جديدش بعد از خصوصي سازي، مديران توانمندي در مسند مديريت هتل گسترش تبريز و زير نظر گروه صنعتي پارس ساختار ايفاي نقش کرده اند که بنده نيز راه همان بزرگان را  ادامه مي‏دهم. لذا تمامي تغييرات و اقدامات در راستاي سياست هاي کلان گروه انجام شده و در حال پيگيري است.

 

  لطفا در مورد امکانات هتل گسترش توضيحاتي را بيان بفرماييد؟

هتل گسترش تبريز يکي از قديمي‏ترين هتل‏هاي کلان شهر تبريز است که بعد از خصوصي شدن بازسازي عمده در آن صورت گرفته است. تمامي اتاق‏ها و سوئيت‏ها به صورت مدرن و شيک و فراخ و دلباز بازسازي شده تا ميهمانان محترم در اين هتل راحتي و آسايش را تجربه کنند. همچنين نماي بيروني هتل نيز بازسازي و نوسازي شده است. مطالعات اوليه و اخذ مجوزات قانوني فاز توسعه آن بررسي و نهايي شده و اميدواريم بزودي عمليات اجرايي فاز توسعه هتل گسترش را در دستور کار قرار داده و آغاز کنيم تا کلان شهر تبريز در مرکز شهر، هتلي بسيار زيبا و در شان مهمانانش داشته باشد. در شرايط فعلي تمام امکانات يک هتل چهارستاره تاپ در هتل گسترش موجود است.

 

  در هتل گسترش براي معرفي به گردشگران چه فعاليت‏هايي صورت گرفته است؟

از پارامترهاي موفقيت در حوزه هتلداري قدمت هتل مي‏باشد و چون موقعيت مکاني خوبي هم دارد. اين دو پارامتر کار ما را در حوزه تبليغات و مارکتينگ راحت‏تر کرده و براي اين که بتوانيم در گردونه و در بازار رقابت پيشرو باشيم بيشتر سعي مي‏کنيم در رضايتمندي ميهمانان موجود کوشا باشيم.

 

 عيد امسال با وجود شرايط کرونايي تردد ميهمان زياد بود علت را در چه مي‏دانيد؟

مردم، شادمان از افول موج سوم کرونا در عطش سفر و عدم ممانعت جدي مسئولين امر در ستاد ملي مبارزه با کرونا با شرايط سفر در عيد نوروز مسافرت کردند که در اين ميان، استان آذربايجان شرقي رتبه دهم در مسافر پذيري بود و هتل گسترش تبريز از حضور اين مهمانان بي نصيب نبود و به گواهي بزرگاني که در ايام نوروز هتل گسترش تبريز را مورد بازديد قرار دادند، هتل ما را ايمن از حيث رعايت پروتکل هاي بهداشتي دانستند. در ايام نوروز آقاي تيموري معاون محترم گردشگري در وزارت ميراث فرهنگي و گردشگري و صنايع دستي کشور و رئيس ستاد مرکزي خدمات سفر، آقاي مهدي قاسمي معاون محترم دفتر بازرسي، عملکرد و رسيدگي به شکايات وزارت ميراث فرهنگي و گردشگري، آقاي دکتر حمزه زاده مدير کل محترم ميراث فرهنگي و گردشگري و صنايع دستي استان آذربايجان شرقي، آقاي دکتر بايرام زاده معاونت محترم گردشگري استان آذربايجان شرقي، آقاي مهندس اسبقي رئيس محترم اداره کل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي تبريز از هتل گسترش تبريز بازديد و تحسين کرده‏اند. يادآور مي‏شوم پنج روز مانده به آغاز عيد نوروز 1400، تمام کارکنان هتل گسترش مورد غربالگري کرونا قرار گرفتند که خوشبختانه همه آزمايشات نگاتيو بودند و آرامش خاطر بيشتري براي مجموعه هتل و ميهمانان آن حاصل شد.

 

 و اما سخن آخر…؟

هر صنعتي چالش‏هاي خاص خود را دارد و ما نيز مشکلات مربوط به خودمان را داريم. اميدواريم با ريشه کن شدن پاندمي منحوس کرونا، شادابي جديدي به بدنه گردشگري بخشيده شود. بخش خصوصي در چنين قهريه‏هايي در حال جهاد است تا با مشکلات و هزينه‏هاي متعددي که روبرو مي‏شود بتواند سازمان هتل را استوار و پويا نگه دارد. در يک سال و چند ماه گذشته عليرغم مشکلات عديده هتل گسترش تبريز در حد توان به خاطر حفظ حداقل اشتغال، هتل را تعطيل نکرد.

اميدوارم با ريشه کن شدن اين ويروس منحوس و بيماري کرونا زمينه ايجاد اشتغال بيشتر مطابق برنامه هاي توسعه اي هتل فراهم شود.